Aktualności podatkowe

Czy studenci i uczniowie zapłacą składki ZUS od swoich umów?

2017-03-09

Rząd rozważa objęcie pracujących uczniów i studentów obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Musieliby opłacać nie tylko podatek dochodowy, ale również składki do ZUS.

 

Czy studenci i uczniowie zapłacą składki ZUS od swoich umów?
Źródło: YAY foto

 

Niedawno nagłośniono informacje o tym, że w tzw. Przeglądzie emerytalnym znalazł się zapis: „Należałoby rozważyć celowość dalszego utrzymywania wyłączenia z obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zleceniobiorców, którzy są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studentów do ukończenia 26 lat”. Podobne głosy pojawiają się ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym pracodawca zatrudniający uczniów i studentów do 26. roku życia na podstawie umowy zlecenia nie musi odprowadzać składek ubezpieczeniowych do ZUS. Dzięki temu zatrudnienie uczącej się osoby jest zdecydowanie tańsze dla przedsiębiorcy i przyczynia się do wzrostu ich konkurencyjności wobec innych pracowników, za których trzeba opłacić pełne składki ZUS.

 

>>> Ile zarobiłby student, gdyby musiał zapłacić ZUS? <<<

 

Rząd Beaty Szydło argumentuje ten zamiar troską o emerytury studentów, którzy zwolnienie ze składek, będą mieli niższe świadczenia w przyszłości. Po drugie, brak składki na ubezpieczenie wypadkowe nie daje im prawa do odszkodowania czy renty wypadkowej z ZUS w razie wypadku w pracy.

Jednak eksperci wskazują na inną motywację rządzących. Wpływy z oskładkowania umów zlecenie i umów o dzieło studentów i uczniów miały ratować ZUS, któremu z roku na rok brakuje coraz więcej pieniędzy na wypłaty bieżących świadczeń. Rozszerzenie obowiązku zapłaty składek ZUS na pracujące osoby uczące się do ukończenia 26. roku życia może dotyczyć nawet 600 tys. Polaków.

Katarzyna Sudaj, VAT.pl 

Lewiatan: Nie utrudniajmy pracy uczniom i studentom

Jeremi Mordasewicz Konfederacja LewiatanKomentarz Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan

W zasadzie wszyscy pracujący powinni opłacać składki emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, aby nie pozostać bez zabezpieczenia na starość lub w przypadku utraty zdrowia. Obowiązek ten nie powinien jednak dotyczyć uczniów i studentów, którzy dorywczo pracują. W przypadku krótkoterminowego zatrudnienia koszty administracyjne są nieproporcjonalnie wysokie. To prawda, że w ten sposób skraca się okres gromadzenia składek emerytalnych. Jednakże uczniowie i studenci nie mający doświadczenia zawodowego są mniej atrakcyjni dla pracodawców. Można więc uznać, że zwolnienie ich z obowiązku opłacania składek do momentu zakończenia edukacji, ma ułatwić im znalezienie pracy. Jest więc uzasadnionym wsparciem na początku życia zawodowego. Wprowadzenie obowiązku opłacania składek wzmocni motywację do zatrudnienia na czarno.

Konfederacja Lewiatan

 


Komentarze

Autor: ofca (10-03-2017 08:30:17)
Temat: W ochronie praw studentów
Uczniowie to pracownicy "niepewni", czyli czasem bardzo krótkoterminowi :-) najczęściej dorabiają w wakacje, bo w ciągu roku przeszkadza im w tym nauka, a przynajmniej plan zajęć w...pokaż całą treść
Uczniowie to pracownicy "niepewni", czyli czasem bardzo krótkoterminowi :-) najczęściej dorabiają w wakacje, bo w ciągu roku przeszkadza im w tym nauka, a przynajmniej plan zajęć w szkole. Ozusowanie ich zleceniówek nie ma sensu, bo tylko przysparza pracodawcom masę roboty. Co innego ze studentami. Bo tu jest więcej naginania prawa. Studenci, którzy studiują zaocznie, pracują niejednokrotnie normalnie, jak na etacie, a maja zlecenie, bo tak taniej i wygodniej dla pracodawcy. Tylko potem te lata pracy do niczego mu się nie liczą - ani do emerytury, ani do żadnych innych uprawnień pracowniczych. Nie mają prawa go zasiłku chorobowego, wypadkowego, urlopu wypoczynkowego. Również późniejsi pracodawcy niewiele uwagi przywiązują do wcześniejszej pracy na zleceniu. Myślę, ze wprowadzenie składek ZUS od umów zlecenie (przynajmniej tych dłuższych) ze studentami mogłoby ograniczyć trochę te nadużycia i "wymusić" na pracodawcach podpisywanie również ze studentami umów o pracę. Bo znam studentów, którzy na zleceniówkach pracują po kilka lat, umowy podpisując co miesiąc. i to jest paranoja, którą trzeba zwalczać.zwiń
Autor: Fuzonka (09-03-2017 12:25:31)
Temat: ZUS
Jeszcze trochę i rodzice za przedszkolaków będą musieli płacić ZUS
Autor: emwe (09-03-2017 12:01:21)
Temat: Studenci i uczniowie zapłacą składki ZUS od swoich umów?
krótka kołdra coraz krótsza a i tak spora część dorabia okazjonalnie na czarno. na pohybel pis'owi, bo inaczej masakra coraz większa, boże przywróć wolną od pisu...pokaż całą treść
krótka kołdra coraz krótsza a i tak spora część dorabia okazjonalnie na czarno. na pohybel pis'owi, bo inaczej masakra coraz większa, boże przywróć wolną od pisu ojczyznę.zwiń
Autor: dim (09-03-2017 11:23:54)
Temat: Czy studenci i uczniowie zapłacą składki ZUS od swoich umów?
wreszcie młodzi poczują dobrą zmianę
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz