Cykl artykułów o cenach transferowych

Aktualności podatkowe

Czy Jednolity Plik Kontrolny będzie wykorzystywany dla celów cen transferowych?

2016-07-13

Czy Jednolity Plik Kontrolny będzie wykorzystywany dla celów cen transferowych? W strukturze Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) nie znajdziemy specjalnych modułów przeznaczonych do raportowania przez podmioty powiązane. Przesyłanie JPK organom w sposób pośredni wpłynie jednak na efektywność kontroli przeprowadzanych przez organy podatkowe w zakresie cen transferowych.


Czy Jednolity Plik Kontrolny będzie wykorzystywany dla celów cen transferowych?

Źródło: YAY foto

Dodatkowo, przygotowanie się do generowania danych w postaci JPK umożliwi podatnikom wprowadzenie infrastruktury informatycznej, również pod kątem nowych obowiązków w zakresie cen transferowych, tj. sprawozdań CIT-TP i CbC.

JPK nie wymaga wyodrębnia danych w zakresie cen transferowych...

JPK będzie zawierał określone dane finansowe i obowiązywał w konkretnych, określonych przez ustawodawcę modułach tj. :

  • księgi rachunkowe,
  • wyciąg bankowy,
  • magazyn,
  • ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,
  • faktury,
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów,
  • ewidencja przychodów.

Obowiązkiem przekazywania danych w formacie JPK na żądanie organom podatkowym od 1 lipca 2016 r. są objęci duzi przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W zakresie modułu dotyczącego podatku VAT, podatnicy będą zobowiązani przekazywać dane w formacie JPK bez wezwania organu podatkowego. Należy podkreślić, iż JPK ma określoną strukturę, niepodlegającą modyfikacjom przez podatników. W związku z tym, w JPK nie ma konieczności (a nawet możliwości) przedstawienia dodatkowych danych na potrzeby m.in. cen transferowych.

… ale może być wykorzystany na potrzeby kontroli cen transferowych

JPK ma być generowany na potrzeby usprawnienia procesu kontroli głównie w zakresie VAT, ale także innych podatków, w tym podatków dochodowych. Podatnik będzie zobowiązany jedynie do wygenerowania JPK, natomiast analizą danych (pod kątem różnych podatków) zajmą się organy podatkowe.

 

>>> Warsztaty: JPK - praktyczne aspekty raportowania <<<

 

Z drugiej strony, organy podatkowe na podstawie danych dostarczonych przez podatników w formacie JPK będą mogły je wykorzystać do np. typowania podmiotów do kontroli, a w konsekwencji analizy poprawności stosowanych przez podatników cen transferowych. Tym samym, pomimo iż podatnicy w JPK nie będą wykazywać żadnych dodatkowych danych „dedykowanych” cenom transferowym, to organy podatkowe będą w stanie za pomocą specjalistycznych algorytmów dotrzeć do podmiotów, które np. przerzucają dochody za granicę, czy stosują nierynkowe ceny w transakcjach z podmiotami powiązanymi. W praktyce zawartość JPK umożliwi organom prostszą weryfikację rynkowości cen stosowanych przez podatników. Biorąc pod uwagę strukturę JPK, a zwłaszcza moduły takie jak księgi rachunkowe, ewidencje zakupu i sprzedaży oraz faktury, organy będą mogły zastosować metodę porównywalnej ceny niekontrolowanej (PCN) z porównaniem wewnętrznym, konfrontując ze sobą ceny sprzedaży analogicznych towarów do podmiotów powiązanych i niepowiązanych.

 

 Warsztaty: JPK - praktyczne aspekty raportowania

 

Nowe obowiązki w zakresie cen transferowych będą również wymagały rozwiązań elektronicznych

Z uwagi na fakt, że podatnicy będą mieli dodatkowe obowiązki w zakresie cen transferowych (jak np. sprawozdanie CIT-TP i Cbc) będzie to od nich wymagało odpowiedniego zebrania i obrobienia danych.

Dodatkowo, OECD 22 marca 2016 r. opublikowało komunikat, w którym zostało wskazane, że wymiana danych pomiędzy jurysdykcjami podatkowymi powinna odbywać się w standardzie CbC XML Schema. Na podobnym standardzie tj. XML Schema opiera się plik JPK.

 

>>> Jednolity Plik Kontrolny - najważniejsze informacje <<<

 

W związku z tym, w ramach dostosowywania systemów informatycznych do wymogów JPK warto również jednocześnie zastanowić się nad stworzeniem specjalnych modułów na potrzeby dodatkowych raportów w zakresie cen transferowych.

Podsumowując, w strukturze JPK nie znajdziemy elementów, w których podatnicy przedstawią organom podatkowym specyficzne dane w zakresie cen transferowych, jednak poszczególne moduły JPK mogą posłużyć w sposób pośredni do trafniejszego typowania podmiotów do kontroli oraz analizowania rynkowości transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi.

 

 

Magdalena Marciniak, doradca podatkowy, Szef Zespołu Cen Transferowych w MDDP 

Marta Klepacz jest starszym konsultantem w MDDP

Magdalena Marciniak, doradca podatkowy, Szef Zespołu Cen Transferowych w MDDP Marta Klepacz jest starszym konsultantem w MDDP
   


 

 


Komentarze

Autor: Jan (02-02-2017 11:54:03)
Temat: jpk
Oby był wykorzystywany na korzyść firm. Kiedy się dowiedziałem o wprowadzeniu jpk, już myślałem, że będę musiał skorzystać z usług zewnętrznej księgowej, co kosztowałoby mnie 300 złotych...pokaż całą treść
Oby był wykorzystywany na korzyść firm. Kiedy się dowiedziałem o wprowadzeniu jpk, już myślałem, że będę musiał skorzystać z usług zewnętrznej księgowej, co kosztowałoby mnie 300 złotych miesięcznie. Ściągnąłem aktualizację do symfonii i sprawdziłem, jak to się robi. Okazało się, że to wcale nie takie trudne i obyło się bez dodatkowych kosztów. Sam generuję jpk, bo to w gruncie rzeczy prosta sprawa.zwiń
Autor: hejbbel (04-12-2016 20:14:20)
Temat: Bravo
Fajjnie napisany artykuł, pozdrawiam autora!...pokaż całą treść
Fajjnie napisany artykuł, pozdrawiam autora! zwiń
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz