Rozlicz PIT za 2016 rok

Pobierz bezpłatny program i rozlicz PIT za 2016 rok


Deklaracje PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-28/A, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami wydrukujesz lub wyślesz do e-deklaracje.gov.pl

newsPIT

Jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco w podatkach.
Zamów bezpłatny biuletyn podatkowy.

Aktualności podatkowe


15.11 Brak konta bankowego w Polsce a zwrot VAT

Wiele zagranicznych firm, które prowadzą swoją działalność w Polsce, również tutaj się rejestrują. Wszystko po to, aby uzyskać zwrot różnicy podatku VAT. Odzyskanie podatku należnego nie jest jednak dla nich proste. Bez konta bankowego w Polsce nie otrzymają oni pieniędzy.

Czy urząd skarbowy ma prawo wymuszać na podatniku otwarcie rachunku bankowego w Polce? Zacznijmy od tego, że Polska już od kilku lat jest w Unii Europejskiej, w której przede wszystkim przestrzegana jest zasada swobody świadczenia usług i przepływu kapitału pomiędzy państwami członkowskimi. Wydaje się więc, że polski ustawodawca, konstruując ustawę o VAT o tym fakcie zapomniał.

- Według ustawodawcy, zwrot różnicy pomiędzy kwotami podatku naliczonego i podatku należnego następuje na rachunek bankowy podatnika -  samo w sobie nie byłoby to niczym nadzwyczajnym, gdyby nie ustawowa definicja tegoż rachunku – wyjaśnia Łukasz Tabor, prawnik Kancelarii Prawnej Skarbiec.Biz. - Otóż według ustawy o VAT rachunkiem bankowym jest rachunek w banku lub SKOK-u, które mają siedzibę na terytorium Polski. A jeśli firma ma konta bankowe jedynie za granicą? No to trudno, dopóki nie zostanie założone konto bankowe w Polsce, zwrotu nie będzie – dodaje.

 

<< czytaj cały artykuł

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl


Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz