newsPIT

Jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco w podatkach.
Zamów bezpłatny biuletyn podatkowy.

Cykl artykułów o cenach transferowych

Aktualności podatkowe

Ujmowanie faktur do paragonów w JPK_VAT

2017-09-28

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży na rzecz innych firm nie ma wątpliwości, że sprzedaż tę musi udokumentować fakturą. Nie zawsze jednak od razu wie, że kupującym jest firma stąd gdy dodatkowo korzysta z kasy fiskalnej często zdarza się, że najpierw wystawia paragon a następnie fakturę do paragonu. Przepisy nie zabraniają takiego postępowania. W plikach JPK_VAT co miesiąc przesyłanych elektronicznie do urzędów (od stycznia 2018 każdy nawet mikro przedsiębiorca) ujmowane są dane z rejestrów zakupu i sprzedaży VAT. Czy w przypadku faktur do paragonu w JPK_VAT powinna znaleźć się faktura czy zbiorczy zapis dokonany na podstawie raportu z kasy?

 

Ujmowanie faktur do paragonów w JPK_VAT

Źródło: YAY foto

 

Ewidencja VAT od stycznia 2017 roku poszerzona o numer identyfikatora

Od 2017 roku, ustawowo rozszerzono zakres danych jakie powinny znaleźć się w rejestrze sprzedaży VAT. Wymogiem stał się numer identyfikatora podatkowego. Zatem w przypadku sprzedaży na rzecz firm wpis dokonany w Rejestrze sprzedaży VAT powinien zawierać NIP nabywcy. W związku z tym sprzedaż na rzecz firm zarejestrowana paragonem na kasie fiskalnej, a następnie udokumentowana fakturą powinna być wykazana w rejestrze sprzedaży VAT na podstawie faktury, a nie paragonu czy raportu z kasy fiskalnej. Powoduje to pewną trudność u osób, które przywykły do zbiorczego ujmowania sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej w ewidencji VAT.

Faktura do paragonu na rzecz firm w interpretacjach urzędów skarbowych

Wydawane na wniosek podatników rejestrujących każdorazowo sprzedaż na kasie fiskalnej a następnie wstawiających do faktury do paragonów indywidualne interpretacje podatkowe potwierdzają, że w takim przypadku faktura na rzecz firmy powinna widnieć bezpośrednio w rejestrze sprzedaży VAT a nie być ukryta w zbiorczym wpisie przychodu z kasy fiskalnej: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacja z 21 listopada 2016 r. oceniającej stan prawny na 2017 rok 1462-IPPP2.4512.748.2016.1.RR “(...) jeżeli Wnioskodawca będzie nadal ewidencjonował za pomocą kasy rejestrującej całą sprzedaż, w tym na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, która obowiązkowo powinna być dokumentowana fakturami VAT, to w związku ze zmianą brzmienia przepisu art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, od 1 stycznia 2017 r. będzie zobowiązany ewidencjonować tą sprzedaż w odrębnym rejestrze. Z dniem 1 stycznia 2017 roku rejestr sprzedaży Wnioskodawcy powinien zawierać (jak dotychczas) miesięczny raport fiskalny dotyczący sprzedaży oraz faktury VAT (ujmowane każda z osobna) dokumentujące określone czynności. Ponadto (odmiennie niż dotychczas) ww. rejestr powinien obejmować obrót wynikający z miesięcznego raportu fiskalnego sprzedaży pomniejszony o sprzedaż paliwa na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ każdą z faktur VAT z podpiętym paragonem fiskalnym dokumentującą sprzedaż paliwa na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą Strona powinna z dniem 1 stycznia 2017 r. ująć w rejestrze sprzedaży odrębnie, ażeby prowadzona przez Stronę ewidencja sprzedaży VAT zawierała wszystkie dane służące identyfikacji poszczególnej transakcji (w tym m.in. numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej). Wnioskodawca nie będzie mógł (jak dotychczas) sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą ujmować w rejestrze sprzedaży VAT pod pozycją stanowiącą obrót wynikający z miesięcznego raportu fiskalnego sprzedaży dla wszystkich klientów (zarówno osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą), ponieważ każdemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą przypisany jest inny numer identyfikatora podatkowego”.

Sprzedaż na rzecz osoby prywatnej pozostaje w zbiorczym wpisie

Gdy mowa o sprzedaży na rzecz osób prywatnych wyżej przytoczona interpretacja stanowi: “(...) należy stwierdzić, że Strona nie ma i nie będzie miała (od 1 stycznia 2017 r.) obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych udokumentowanej fakturami VAT (z podpiętymi paragonami) w innych niż kasa rejestrująca ewidencjach VAT”. W przypadku więc sprzedaży na rzecz osób prywatnych wystarczy jeden zbiorczy wpis w Rejestrze sprzedaży VAT. Nawet jeżeli na żądanie klienta przedsiębiorca wystawi fakturę do paragonu nie będzie musiał jej oddzielnie wykazywać w ewidencji.

 

<< Czy powszechny obowiązek składania plików JPK
wpłynie na podwyżkę cen usług księgowych? [SONDA] >>

 

Faktura do paragonu w JPK

Jednolity plik kontrolny VAT jest odzwierciedleniem Ewidencji sprzedaży i zakupu VAT. Zgodnie ze stanowiskiem, jakie zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, jeżeli faktura do paragonu została wystawiona do sprzedaży na rzecz innej firmy, to konieczne jest jej wykazanie jako pojedynczy, samodzielny wpis w ewidencji sprzedaży VAT a więc i jako oddzielny wpis w JPK. Natomiast jeżeli faktura do paragonu dotyczyła sprzedaży na rzecz osoby prywatnej, nie ma potrzeby wyodrębniania jej z raportu kasowego - może być ujęta w zbiorczej pozycji przychodów z kasy fiskalnej.

System księgowy a JPK

Wybierając system księgowy jednym z kryteriów oceny powinna być możliwość automatycznego generowania w nim plików JPK_VAT. Dodatkowo najlepsze z systemów posiadają funkcję wysyłki pliku JPK_VAT bezpośredni do Ministerstwa Finansów, skąd następnie przekierowywane są do informacji poszczególnych urzędów skarbowych.

 

Ewa Szpytko-Waszczyszyn Specjalista ds. podatków wfirma.pl

Komentarze

Autor: japi (28-09-2017 16:00:38)
Temat: JPK związane jest z VAT-7
Każdy zapis w JPK musi odzwierciedlać sumy na VAT7, zatem odpowiadając na powyższe pytania, jeżeli księgujecie dany typ faktury i ma ona skutki, takie , że zmienia...pokaż całą treść
Każdy zapis w JPK musi odzwierciedlać sumy na VAT7, zatem odpowiadając na powyższe pytania, jeżeli księgujecie dany typ faktury i ma ona skutki, takie , że zmienia sumy w deklaracji, to w takiej wysokości również wykazujecie w JPK. Jeżeli operacja nie ma wpływu na pozycje w VAT7, to nie wykazujecie tego w JPK_VAT.zwiń
Autor: Beata (28-09-2017 13:59:38)
Temat: a co ze sprzedaż w trybie marży a JPK
a co jak jest sprzedaż na osobe fizyczną w trybie marży , czyli na kase napibamy sama kwote brutto z fakturki , w ewidencji wykazujemy marże i...pokaż całą treść
a co jak jest sprzedaż na osobe fizyczną w trybie marży , czyli na kase napibamy sama kwote brutto z fakturki , w ewidencji wykazujemy marże i podział na netto vat i brutto , co do JPK księgowac wg co wyżej pasek fiskalny ale jak jak nie ma tam rozbicia na netto vat i brutto od tej sprzedaży zwiń
Autor: wn=ma (28-09-2017 13:12:44)
Temat: detale
zaś w przypadku, gdy fakturę wystawiono na firmę do części asortymentu z paragonu......?
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz