Aktualności podatkowe

10.03 Co zrobić, gdy pracodawca nie odprowadza składek

Pracownicy zwykle nie interesują się swoimi składkami. Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie odprowadzane do ZUS w całości opłaca za nich pracodawca, na którym spoczywa obowiązek prawidłowego i terminowego rozliczania i opłacania składek za pracowników.

Część składek na ubezpieczenia społeczne opłaca za nas pracodawca z własnych środków, a część pracownik z pensji. Nie oznacza to, że pracownik otrzymuje wypłatę, z której jeszcze sam musi dokonać opłat na rzecz ZUS i US. Zatrudniony otrzymuje pensję netto, czyli kwotę, od której pracodawca potrącił środki na opłacenie składek. Innymi słowy, w większości przypadków, pracownik nie musi się martwić o to, że z otrzymanej pensji będzie musiał jeszcze „za coś zapłacić”. Zatem to na pracodawcy ciąży obowiązek dokonania terminowego i prawidłowego rozliczenia składek na:

  • ubezpieczenie emerytalne
  • ubezpieczenie zdrowotne
  • ubezpieczenie rentowe
  • ubezpieczenie chorobowe
  • ubezpieczenie wypadkowe
  • Fundusz Pracy
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 

Więcej szczegółowych informacji znajduje się w w poradniku Ubezpieczenia społeczne - ile i na co płaci pracodawca?
 

Przykładowa pensja 2500 zł brutto 

1. Wynagrodzenie netto (kwota otrzymywana przez pracownika) – 1808 zł

2. Podatek – 155 zł

3. Ubezpieczenia zdrowotne – 194,15 zł

4. ZUS pracownika (składki odprowadzane od pensji pracownika) – 342,75 zł

5. ZUS pracodawcy (składki płacone „dodatkowo” przez pracodawcę) – 462 zł Zatem łącznie pracownik otrzymujące wynagrodzenie 1808 zł netto kosztuje pracodawcę 2962 zł (pensja brutto + część składek opłacanych przez pracodawcę).

Ile wynoszą poszczególne obciążenia z tytułu podatku dochodowego i wymaganych składek ZUS? Zachęcamy do skorzystania z dostępnego w portalu Bankier.pl kalkulatora wynagrodzeń.
 Co grozi pracodawcy, za niepłacenie składek ZUS pracowników?

Za nieopłacenie składek w terminie lub nieodprowadzanie ich wcale, pracodawcy grożą poważne sankcje. W teorii mają one na celu „zdyscyplinowanie” nierzetelnych pracodawców. Pomimo jednak tego, że są one dosyć surowe, bardzo często dochodzi do sytuacji, że pracownik dowiaduje się o nieodprowadzeniu składki na fundusz zdrowia dopiero w szpitalu, gdy będzie potrzebował opieki lekarskiej.

Niestety dla pracownika, ZUS traktuje taką sytuację tak jak gdyby pracownik sam nie opłacił składki. Zakład wychodzi z założenia, że w dużej mierze to na pracowniku ciąży obowiązek kontrolowania pracodawcy. Jak to robić? Otóż m.in. raz w roku ZUS wysyła do ubezpieczonych informację o odprowadzanych składkach. Wówczas należy porównać je z tym, co otrzymujemy w comiesięcznych raportach ZUS RMUA. Gdy nie możemy czekać, ubezpieczony ma prawo zwrócić się do Zakładu z zapytaniem, czy pracodawca odprowadza za niego składkę. Naturalnie, najlepiej by pracownik w pierwszej kolejności, zapytał swojego pracodawcę.

<< czytaj całość

 

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl

 


Komentarze

Autor: Gosia (16-03-2018 11:35:29)
Temat: Witam
Okazało się że pracodawca płacił za mnie składki do ZUS ale nie zgłosił mnie do US . Co z tym zrobić?
Autor: Kamil Wisniewski (24-12-2015 12:49:30)
Temat: Firma effect Joanna Opolka-Jarosz Gliwice ul. Korfantego
Pozyskuje pracowników z PUP Gliwice od dwóch lat i żadnego nie zgłosiła do ubezpieczenia. Jak widać szara strefa posiada bardzo dobre warunki do rozwoju na polskim rynku....pokaż całą treść
Pozyskuje pracowników z PUP Gliwice od dwóch lat i żadnego nie zgłosiła do ubezpieczenia. Jak widać szara strefa posiada bardzo dobre warunki do rozwoju na polskim rynku. Nikt tego nie kontroluje.zwiń
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz