newsPIT

Jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco w podatkach.
Zamów bezpłatny biuletyn podatkowy.

Aktualności podatkowe


29.01 Druki VAT-23, VAT-24, VAT-25 nie będą już konieczne

Piotr SzulczewskiW przypadku sprowadzenia samochodu z innego państwa UE, podatnik musi wystąpić o zaświadczenie o zapłacie podatku VAT lub braku takiego obowiązku. Od przyszłego roku sytuacja zmieni się diametralnie.

Wszystko za sprawą projektu ustawy zmieniającej ustawę o VAT (tego samego, który wprowadzić ma zmiany w odliczeniu VAT od nabycia i wykorzystywania pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów opodatkowanych podatkiem od towarów i usług). Od 1 stycznia 2015 r. uchyleniu ulec ma art. 105 tej ustawy, zgodnie z którym naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających:

  • uiszczenie przez podatnika podatku - w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4 (druk VAT-23wo dokonaniu WNT środka transportu – zaświadczenie VAT-25), lub
  • brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju (wniosek VAT-24, zaświadczenie VAT-25).

W konsekwencji zniesienia zaświadczeń, uchyleniu ulegnie również obowiązek przedstawiania tłumaczeń umów, a także opłata skarbowa pobierana z tytułu wydania zaświadczenia (160 zł). Rejestracja pojazdu nie będzie wymagała przedstawienia dokumentów wystawianych do końca roku przez organ skarbowy. Zmiana ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.


Piotr Szulczewski,
VAT.pl

Komentarze

Autor: Marcin Wolski (05-06-2014 13:55:11)
Temat: VAT-25 - opłata skarbowa. Kolejny ukryty podatek
Panie Piotrze, a co z osobami, które zapłaciły już państwu ten haracz przed 1 stycznia 2015 r.???
Dodaj swój komentarz