e-Księgarnia

Samochód
a podatki 2010

Samochód a podatki 2010

Definicje samochodu ciężarowego i samochodu osobowego, zasady klasyfikacji samochodów dla celów podatkowych oraz konsekwencje podatkowe z tym związane ...

 

W dniu 12 czerwca 2010 roku został wstrzymany codzienny przegląd prasy podatkowo-gospodarczej.
Zapraszamy do lektury aktualności podatkowych.

Strona, na której się znajdujesz, ma charakter archiwalny.

 

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia

Rzeczpospolita z dnia 2007-12-21
AK

Wielu podatników zawierających umowy ubezpieczenia samochodów ma wątpliwości, w którym momencie wydatek ten powinien zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Ubezpieczenie samochodu jest pośrednim kosztem działalności, dlatego zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych, jeżeli podatnik nabywa ubezpieczenie na okres dwóch lat podatkowych (np. od października 2007 r. do września 2008 r.), nie może w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów w całości w dacie poniesienia, ale musi ustalić, jaka jego część odnosi się do 2007 r., a jaka do 2008 r.

U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów wydatek na ubezpieczenie samochodu będzie mógł zostać zaliczony do kosztów w dacie wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę zaksięgowania.