W dniu 12 czerwca 2010 roku został wstrzymany codzienny przegląd prasy podatkowo-gospodarczej.
Zapraszamy do lektury aktualności podatkowych.

Strona, na której się znajdujesz, ma charakter archiwalny.

 

Lepiej dostać w konkursie

Puls Biznesu z dnia 2006-11-14
Paweł Jakubczak

Podatnicy, którzy wspierają sprzedaż poprzez przyznawanie klientom nagród mają wątpliwości, jak takie świadczenie powinno być opodatkowane – podatkiem zryczałtowanym 10%, czy na zasadach ogólnych. Aby w takim wypadku można było mówić o sprzedaży premiowej, sprzedawca musi przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu ją, jak również przekazać kupującemu premię, która nie jest elementem ceny towaru, wskazuje Robert Krasnodębski, z Weil Gotshal & Manges.

Aby nagrody mogły być zaklasyfikowane jako wygrane w konkursie musi istnieć regulamin, który określałby jego zasady. Takie nagrody opodatkowane są podatkiem zryczałtowanym 10%. W przypadku nagród pieniężnych to przedsiębiorca jako płatnik pobiera podatek. W przypadku nagród rzeczowych, to zwycięzca płaci podatek przedsiębiorcy, nim otrzyma nagrodę rzeczową.

Jeżeli nagrody nie mogą być zaklasyfikowane jako nagrody w konkursie wówczas nagrody są opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli 19-, 30- lub 40-procentowym podatkiem. Przedsiębiorca musi wówczas sporządzić informację o wartości nagrody (druk PIT 8C).