Interpretacje podatkowe

Pobierz wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej

Pobierz wniosek o wydanie interpretacji ogólnej

Podatek VAT w interpretacjach

Interpretacje izb i urzędów skarbowych

Sprzedaż gazety drukowanej opodatkowana 8% stawką VAT - 2014.10.02

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, ILPP2/443-733/14-4/EN

Wnioskodawca będący wydawcą tygodnika o tematyce samorządu, kultury i problematyki społecznej dokonuje druku oraz sprzedaży gazety (PKWiU 58.13.10.0). W gazecie drukowane są odpłatne ogłoszenia handlowe oraz reklamy. Wydawca całość opodatkowuje według 8% stawki VAT.

Pojawia się pytanie, czy stosowana przez Wnioskodawcę stawka VAT 8% do sprzedaży gazety jest właściwa?

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wyroku z dnia 2 października 2014 roku stwierdził, że ,, (…) sprzedaż ww. gazety drukowanej sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 58.13.10.0, w której drukowane są odpłatnie ogłoszenia handlowe, reklamy i teksty reklamowe, jednak ich powierzchnia zajmuje mniej niż 67% całej powierzchni gazety, korzysta z obniżonej, tj. 8% stawki podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z art. 146a pkt 2 ustawy oraz poz. 73 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług”.

Dyrektor IS podkreślił jednak, że ,, (…) przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia niejednokrotnie odwołują się do grupowań PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT w stosunku do towarów i usług dla których przepisy VAT powołują stosowną klasyfikację statystyczną”.

 

Źródło: sip.mf.gov.pl
Opracowanie: Iwona Maczalska, VAT.pl

Interpretacje VAT.pl obejmują tezy wybranych interpretacji urzędów, izb skarbowych, wyroków sądów oraz pisma Ministerstwa Finansów. Publikacje te nie stanowią porady podatkowej czy prawnej i są wyłącznie odzwierciedleniem stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Pełna treść wybranych interpretacji dostępna jest na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

 


Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz